Bezpečnostní listy a návody od výrobců jsou u každého výrobku v záložce Ke stažení.
KONTAKTY
ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Bezpečnostní listy a návody od výrobců jsou u každého výrobku v záložce Ke stažení.
Dezinfekce je soubor opatření, která přerušují šíření nákazy od zdroje infekce ke vnímanému jedinci. Je nutné ji provést tak, aby byla dostatečně účinná. Dezinfekční prostředky mají účinky baktericidní, sporicidní, fungicidní, nebo virucidní. V praxi se na základě stěrů rozhodujeme pro vhodný dezinfekční prostředek, který je nutné po čase vystřídat jiným s jinou účinnou látkou. Dodáván je buď jako práškový nebo tekutý. Často se ředí na pracovní roztok.
Dezinfekční prostředky by měly mít tyto vlastnosti:
a jsou schváleny Hlavním hygienikem ČR.
Dezinfekce by měla být prováděna školeným pracovníkem, který dodržuje pravidla ochrany zdraví při práci a pracovní postupy uvedené ve vyhlášce č. 404/2000 Sb. Základní dva kroky jsou, nejdříve předmět mechanicky očistíme a důkladně omyjeme a poté následuje vlastní dezinfekce. Pokud je předmět kontaminován biologickým materiálem (krví, atd.), nejprve dezinfikujeme a poté očistíme. Dezinfekci lze provádět postřikem (očištěný předmět postříkáme sprejem s dezinfekčním prostředkem a necháme zaschnout), omytím nebo ponořením. Velmi důležité je dodržovat délku expozice a přesně připravit dezinfekční roztok těsně před použitím. Takto dosáhneme správného výsledku. Pro usnadnění orientace, jaký přípravek na co použít se používá DEZINFEKČNÍ ŘÁD. Více o něm v dále.
Ruce jsou nejdůležitějším pracovním nástrojem zdravotníků a současně jsou často zdrojem infekcí. Toto riziko je možné snížit důslednou hygienou. Péče o ruce je jedním z nejdůležitějších opatření v prevenci nozokomiální nákazy. K mytí a dezinfekci rukou je důležité používat správné postupy a účinné přípravky.
Věstník MZ č. 5/2012 rozlišuje několik stupňů mytí a dezinfekce rukou:
Dále věstník upravuje nošení šperků a úpravu nehtů, a to tak, že v operačních provozech nošení šperků, prstenů a náramků nepřipouští stejně jako nošení hodinek. Nehty by měly být krátké a nenalakované, což vylučuje nošení dlouhých umělých nehtů.
Všichni pracovníci ve zdravotnictví provádějí hygienické mytí rukou. Správný postup nalezneme v letáku MZ (download) a je následující:
Doba trvání celé procedury: 40−60 vteřin
Správný postup hygienické dezinfekce rukou opět najdeme v letáku MZ (download).
Dezinfekční prostředky aplikujte vždy na suché ruce.
Doba trvání celé procedury: 20−30 vteřin
Výhodou těchto dezinfekčních roztoků je velmi krátká doba expozice (většinou 1–5 minut nebo do zaschnutí), široké spektrum účinnosti a okamžitá připravenost k použití (neředí se). Proto se hodí k rychlé dezinfekci křesla a ostatních povrchů v jeho okolí po ošetření každého pacienta. I tento dezinfekční prostředek se musí na plochách roztírat, pouhý nástřik nezajistí zasažení celého povrchu.
U zdravotníků bývá někdy tendence tyto přípravky používat velkoplošně a někdy dokonce jako jedinou dezinfekci ordinace. Taková praxe je nesprávná. Dochází tak k uvolňování velkého množství přípravku do ovzduší a hrozí dráždění sliznic přítomných osob. Dále je vynechán důležitý krok dekontaminačního postupu, kterým je mechanické odstranění nečistot. Proto je nutné tuto dezinfekci kombinovat otíráním povrchů naředěným dezinfekčním roztokem.
Výhodou této varianty dezinfekce je stálá připravenost k okamžitému použití. Existují dva typy systémů:
U prvního typu výrobce dodává dezinfekční ubrousky vlhčené dezinfekčním roztokem v originálním balení, které představuje dóza s perforovanou štěrbinou ve tvaru kříže. Tímto otvorem se ubrousek vytáhne, ihned použije k otření požadované plochy, a poté odloží do infekčního odpadu. Tento způsob se hodí spíše pro menší provozy a menší plochy během pracovní doby vždy po ošetření pacienta.
U druhého typu si uživatel roztok ředí sám do kalibrovaného kbelíku vyrobeného pro tento účel. Do něj ponoří roli s jednorázovými utěrkami, které se dle potřeby odbírají perforací ve víku. Utěrek existuje více druhů v různé kvalitě. Na kbelík musí napsat název, koncentraci roztoku a data vymezující dobu používání, která je stanovena výrobcem dezinfekčního prostředku, pohybuje se cca od 14 do 28 dnů. Lze takto používat jen dezinfekční prostředky doporučené výrobci k tomuto typu dezinfekce. Kbelík musí být čistý, stále uzavřený bez možnosti kontaminace nebo naředění roztoku.